När du varit chef i några år i offentlig sektor, där det mesta du gör är offentligt, där massmedia granskar och kritiserar och där dina beslut är svåra eftersom de får så stora konsekvenser för människor omkring dig, då inser du att en teoretisk utbildning inte har så mycket vägledning att ge.
Du inser också att alla de böcker du har läst om ledarskap och de många ledarskapskurserna du har gått, inte tar upp de riktigt svåra situationerna, de svåra besluten och de etiska dilemman. I böckerna och de flesta kurserna är det betydligt enklare än i verkligheten.
Den kompetensen du behöver då, får du i vår helt unika och nya chefsutbildning som startar den 25 januari 2027. I utbildningen ingår även Chefsstöd Back Office.
Anmälan har öppnat redan och antal platser är begränsat till 15.
Känner du igen dig?Passa på att träffa utbildarna, få mer info om utbildningen och ställ frågor i vårt webinar den 27 oktober. Välkommen till vårt webinar!
Målgrupp
Chefer med minst 3 års erfarenhet i offentlig förvaltning.
Medverkande
Michael Himmlegaard,föreläsare, forskare och tidigare administrativ chef inom institutionsvården.
Irina Jonströmer, strategisk chef med över 15 års erfarenhet av ledarskap i komplexa, politiskt och rättsligt styrda miljöer.
Delta
När? 27 oktober 2026, kl 10.30-11.30
Var? Livesändning. Länk till sändningen skickas ut i förväg.